Danıştay’ın Andımız ve Atatürk kararına Ümit Özdağ’dan tepki!

Danıştay 8. Dairesi’nin “Andımızın okullarda tekrar okutulması” kararına Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı itirazın kabul edilmesinin ardından, Devlet madalyalarında Atatürk siluetinin de kaldırılmasına karar verildi.

Danıştay’ın aldığı karara sert tepki gösteren İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, “Ülkeyi yönetemeyenler, her fırsatta Atatürk ve cumhuriyetin izlerini silme çabası gösteriyorlar” dedi.

Kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Prof. Dr. Ümit Özdağ, Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye için faydasız ve işlevsiz bir sistem olduğunu belirterek, “Her gün suni bir gündemle unutturulmaya çalışan kriz ekonomisi ve siyasi istikrarsızlığın son icadı da Atatürk’ün devlet madalyalarından kaldırılması oldu ve faydasız  partili Cumhurbaşkanlığı sistemi yanlış icraatlar halkasına bir yenisini daha ekledi” ifadelerini kullandı.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un kişisel başvurusu üzerine açılan davanın karara bağlanarak, Andımızın okullarda yeniden okutulmasına ve Devlet Hizmet Madalyalarına yeniden Atatürk kabartması eklenmesine karar verildiğini hatırlatan Özdağ, açıklamasına söyle devam etti.

“Çözüm süreci bahanesiyle kaldırılan andımızdan sonra Atatürk’ün devlet madalyalarından kabartmasının kaldırılması kararı 15 Aralık 2013’te alınmış, değerli dava arkadaşım Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un Danıştay’a açtığı iptal davası neticesinde de kabartmanın kullanımının devamı kararı verilmişti. Ve bugün alınan yeni bir mahkeme kararıyla Atatürk’ün kabartmasının kaldırılması kararı yeniden alındı.

Her fırsatta Atatürk’ün ve cumhuriyetin kurucularının izini silmek istediğiniz kadar her fırsatta Türklüğün mevcudiyetinin ve varlığını nişanesi olan simgeleri ortadan kaldırmak istediğiniz kadar keşke İskilipli Atıf gibi Türk düşmanlarının da izini silmek isteseniz!
Maalesef 19 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Yaptığınız hangi icraat Türk gençliğinin ve Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele’yi unutmasına sebep olabildi? Her yıl on binlerce genç atasını ziyaret etmek için Anıtkabir’i doldururken bakalım bu kararı verenlerin kabrini kaç kişi ziyaret edecek?”