Prof. Dr. Ümit Özdağ, Doğu Türkistan Türklerini Yalnız Bırakmadı

İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Çin mezalimine karşı İstanbul Tarabya Oteli önünde protesto eylemi yapan Doğu Türkistan Türklerini yalnız bırakmadı.

Çin’in Uygur Türkleri’ne uyguladığı politikaları sert bir dille eleştiren İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı ziyareti sırasında şunları söyledi; “Binlerce seneden bu yana Türklüğünü muhafaza ettikleri Doğu Türkistan’ın, Türk birliğini, Türk varlığını 21.-22. yüzyılda da ebediyete kadar muhafaza etmeye muvaffak olacaktır. Pekin, Büyük Türk dünyasının düşmanlığını kazanmak istemiyorsa bir an önce aklını başına alıp Doğu Türkistan’daki bu zalim uygulamalara son vermelidir. Türkler ve Çinliler tarihin en kadim iki ulusudur. Bu iki kadim ulus arasında savaşlar olduğu gibi barış içinde yaşadıkları dönemler de olmuştur. Çin Türk dünyasının dostluğunu istiyorsa Doğu Türkistan’daki bu zulme son vermelidir. Çin, Türk dünyasının düşmanlığını talep ediyorsa bu düşmanlığın zamanında kendisini Çin Seddini yapmak zorunda bıraktığını hiç unutmamalıdır.”

Ailelerinden koparılmış soydaşlarımızın sorunlarını dinleyen Özdağ, “Doğu Türkistan Türklüğü insanca yaşamak istiyor; biz de Türk dünyası olarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türk Milliyetçileri olarak dün de Doğu Türkistanlı Türklerin yanındaydık , bugün de yanındayız ve yarın yanlarında olacağız. ” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.