HAL ESNAFI DA EKONOMİDEN ŞİKAYETÇİ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM)’ni ziyaret etti.

Türkiye Toptancı Hal Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ve yönetim kuruluyla bir araya gelen Özdağ, gıda fiyatlarındaki artışla ilgili bilgi aldı.

PROJELER ÜRETİYORUZ

Tarıma ve tarımsal üretime çok önem verdikleri için parti politikalarında toprak reformuyla ilgili projeler geliştirdiklerini ifade eden Özdağ, “İktidarın tarım politikası maalesef kendi kendine yeten ülkemizi dışa bağımlı yaptı. Çözülmesi gereken en temel sorunlarımızdan biri olduğu için tarımla ilgili genel başkan yardımcısı atadık. Türkiye’nin her bölgesinde üretim yapılması ve çiftçilerin yeniden toprakla buluşması için projeler üretiyoruz” dedi.

KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ

Mahsullerin para etmemesi ve girdi maliyetleri nedeniyle çiftçilerin köyleri terk ederek büyükşehirlere gittiğini söyleyen Özdağ, sözlerine şöyle devam etti:

Köye dönüş projesiyle köylerdeki dinamikleri harekete geçirip standardı artıracağız. Yeniden üretime geçecek olan ülkemizde köye dönüşü teşvik de etmiş olacağız. Bu projeyle hem ülkemiz hem de çiftçimiz kazanacağı gibi, işsizlik ve plansız kentleşmenin de önüne geçmiş olacağız. Bu dönemde sizlerden gelecek öneriler de çok kıymetli. Ortak hedefler doğrultusunda hareket ederek hal esnafımızı da korumak zorundayız.

HAL PAHALI DEĞİL EKONOMİ KÖTÜ

Tarımsal gıda fiyatlarındaki artıştan dolayı hal esnafının günah keçisi ilan edildiğini dile getiren Türkiye Toptancı Hal Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ise “Hal fiyatları pahalı değil. Ekonomi kötü olduğu için hal pahalı. Benzine, mazota gelen zamlar da dolardaki artış da hepimizi etkiyor. Biz de bu tablodan memnun değiliz” dedi. Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Ankara Şube Başkanı Ceyhan Gündüz ise perakendeyle beraber fiyatların arttığını hal esnafının da kötü durumda olduğunu ifade etti.