Muhalefet, Babacan’ın FETÖ sözlerine tepkisiz kaldı, Özdağ ateş püskürdü

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ “Yargıyı FETÖ’ye teslim edip Ergenekon/Balyoz kumpaslarının siyasi ayağını oluşturacaksın sonra çıkıp bağımsız yargı diyeceksin. Utanmazlık. Muhalefete muhalefet etme diyenler; bu adamlar ile yan yana gelmekten utanmıyor musunuz? DEVA-AKP ayrışması ideolojik değil, kadro ayrışmasıdır” tepkisini gösterdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan  Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını tartışmaya açmıştı. DEVA ile ‘6’lı mutabakat metnini’ imzalayan CHP’nin Ali Babacan’ın sözlerine sessizliği dikkat çekti.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan FETÖ’nün Ergenekon, Balyoz kumpaslarıyla ilgili yaptığı açıklama büyük tepki çekti.

“FETÖ’cüler uğraştığına göre bunlar suçsuz insanlardır denmesine karşıyız” ifadelerini kullanan Ali Babacan’a CHP’den henüz bir cevap gelmedi.

DEVA Partisi ile ‘6’lı masada’ yer alan CHP’nin Ali Babacan’ın FETÖ ağzıyla kullandığı ifadelere CHP’nin sessizliği dikkat çekti.

BABACAN’IN SÖZLERİAli Babacan, FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Türkiye’de maalesef yakın tarihimizde, ordumuz içerisinde bu tür eğilimler, ‘Siyaset bazen ülkeyi yoldan çıkarır, biz buradayız, ordu olarak el koyarız, şekle sokarız’ diyen bir zihniyet olmuştur. Bu tür hazırlıklar içinde olanlarla ilgili devlet mücadele etmelidir. Dolayısıyla tüm bu süreçlerin Ergenekon, Balyoz, adı ne olursa olsun bunların bağımsız ve tarafsız yargı süreçlerinden geçtikten sonra ancak şöyledir ya da böyledir diyebiliriz. Böyle silmece FETÖ’nün etkisi altındaki yargının uğraştığı Ergenekon, Balyoz sürecine de biz karşıyız. Ama sırf ‘FETÖ’cüler uğraştığına göre bunların hepsi ak pak suçsuz insanlardır’ da demeye de karşıyız. İkisinin de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bağımsız ve tarafsız yargı eliyle incelenmedikçe bu süreçlerin hiçbirisine doğru ya da yanlış demenin biz doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi.

6’LI MASA NEDİR?

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi’nin aylardır süren “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışmasında uzlaştıkları Mutabakat Metni 28 Şubat’ta açıklandı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, DEVA Parti lideri Ali Babacan‘ın oluşturduğu liderler ‘6’lı masa’ olarak adlandırıldı.

48 sayfalık Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni, 6 muhalefet lideri tarafından Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Bilkent Otel’de imzalandı.