Ümit Özdağ’dan tv100 canlı yayınında önemli açıklamalar

Prof. Dr. Ümit Özdağ, Gül Bahar Feyzan ile Karşı Mahalle programında, Aytunç Erkin ve Mahmut Övür’ü sorularını yanıtladı. Özdağ İYİ Parti’den ayrılış sebebini ve HDP’yi eleştirme sebeplerini tv100 ekranlarında anlattı.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, “HDP ile normal bir siyasi partiymiş gibi görüşen siyasetçilere ve siyasi partilerin yaptığı şeyin doğru olmadığını düşünüyorum. İYİ Parti’den ayrılış sebeplerimden birisi de bu. HDP politikalarında hiç değişiklik yapmadan kendisini siyasete empoze etmeye çalışıyor. Hayır sen normal değilsin arkadaşım. Sen parti bile sayılmazsın. Çünkü sen Türkiye’ye düşman, Türkiye’yi bölmek isteyen, Türk askerini öldüren, Türk sivilini öldüren bir terör örgütüne destek oluyorsun. Nasıl normal olabilirsin?

Sen Normal Değilsin, Türkiye Düşmanısın

Prof. Dr. Özdağ, “Seçimler öncesinde İYİ Parti’nin tek başına girmesini savunmuştu. Bugün de HDP ile normal bir siyasi partiymiş gibi görüşen siyasetçilerin ve siyasi partilerin yaptığı şeyin doğru olmadığını düşünüyorum. İYİ Parti’den ayrılış sebeplerimden birisi de bu. HDP politikalarında hiç değişiklik yapmadan kendisini siyasete empoze etmeye çalışıyor. Hayır sen normal değilsin arkadaşım. Sen parti bile sayılmazsın. Çünkü sen Türkiye’ye düşman, Türkiye’yi bölmek isteyen, Türk askerini öldüren, Türk sivilini öldüren bir terör örgütüne destek oluyorsun. Sen nasıl normal olabilirsin? CHP yöneticileri, AK Parti, SP, İYİ Parti yöneticileri kardeşimdir ama HDP yönetici kadroları benim kardeşim değildir. Böyle kardeşlik olmaz. Ben HDP seçmeninin kazanılması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak görüyorum” dedi.

Ben Atatürk Çizgisinde Bir Milliyetçiyim

Ümit Özdağ, “Benim eleştirilerimin nedeni netleşiyor. İmamoğlu bir tweet attı ve Meral hanımla Pervin Buldan’ı aynı tweet içinde bir araya getirdi. Bence kabul edilemez. Meral hanım ‘Arkadaşlarımız hoşlanmadı’ dedi. Meral hanımın cevabı ne? Kızdı mı kızmadı mı? Ben bu tür bir yan yana duruşa itiraz eden politik tavrı temsil ediyorum. Ben Atatürk çizgisinde bir Türk milliyetçiliğinin tek çıkış yolu olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu şey budur. Atatürk’ün ne kadar büyük ne kadar önemli olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

Başarısız Olursam İlk Seçimde Bırakırım

Prof. Dr. Ümit Özdağ, kurduğu parti seçimlerde başarısız olursa siyasetini bırakır mısınız sorusuna şu yanıtı verdi, “Başarısız olursam ilk seçimde bırakırım, 2. Seçime gitmem. Eğer partim parlamentoya giremezse başarısızım demektir.”

Ümit Özdağ’ın Konuşmasından Önemli Başlıklar

 • Hukuken böyle bir eylem mümkün değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle bir adım attı ama geçerliliği yok. TBMM yetkileri gasp edilemez ama ne yazık ki anayasanın askıya alındığı, istenilen maddesinin uygulandığı istenilen maddesinin uygulanmadığı bir ülkede yaşıyoruz.
 • Erdoğan kendi imzaladığı anlaşmanın arkasında duramadı.
 • Kadın cinayetleri için anıt dikmemiz gerekirken ve kadın cinayetlerine yönelik daha etkili önlemler almamız gerekirken biz İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıyoruz.
 • Naci beyin samimi olduğunu düşünüyorum çünkü Erdoğan kimsenin eline bırakmıyor direksiyonu ama sorumluluk Naci beyin omuzlarında gibi gözüküyor o yüzden Naci bey bu gece çok rahat uyuyacak.
 • Erdoğan başarısız ama muhalefet daha başarısız.
 • İlerleyen zamanlarda Hatay’da Suriyeli nüfusu Türk nüfusunu yakalayacak. Sonra bu bölgede emperyalizm bir iç karışıklık yaratacak ve sıra Türkiye’den bir Kürdistan koparmaya gelecek.
 • Türk kuyumcu vergi ödüyor, yanındaki Suriyeli kuyumcu vergi ödemiyor. Ümraniye’de Türk manav vergi ödüyor, yanındaki Suriyeli manav vergi ödemiyor. Bunlar doğru şeyler değil.
 •  HDP ile normal bir siyasi partiymiş gibi görüşen siyasetçilerin ve siyasi partilerin yaptığı şeyin doğru olmadığını düşünüyorum. İYİ Parti’den ayrılış sebeplerimden birisi de bu.
 • Biz İYİ Parti küskünler hareketi değiliz. Bunun ötesinde daha önce siyasette doğrudan yer almamış birçok isim de olacak. Tek ortak noktamız birinci meclisin ruh hali ve Atatürk’ün stratejik zekasıyla meseleye yaklaşmak
 • Bu partinin kuruluş sürecinde hiçbir zaman zengin bir parti olmayacağımızı biliyoruz ama önemli olan cebinizdeki para değil, kalbinizdeki ve beyninizdeki mücadele azmi.
 •  Dünyada 194 tane devlet var, bu 194 devlette 10 tane şirket en fazla devlet ihalesini alan şirket. Bu 10 şirketten 5 tanesi de Türkiye’de. Bunun bana normal bir şey olduğunu kimse anlatamaz!
 • HDP yönetici kadroları benim kardeşim değil